nowe technologie

Czym jest mikrofiltracja oleju hydraulicznego?

Urządzenia i maszyny z układem hydraulicznym narażone są na szereg awarii i uszkodzeń, które w dużej mierze spowodowane są złą jakością oleju. Ciecz napędzająca cały układ, narażona jest na zabrudzenia pyłem, drobinkami kurzu i ziemi, wodą i powietrzem. Konieczność wymiany oleju hydraulicznego może być dla wielu firm dużym wyzwaniem. Szczególnie w sytuacji, gdy teoretycznie mógłby służyć nam jeszcze przez kilka miesięcy. Rosnące koszty takiej operacji mogą w dużej mierze obciążyć budżet zarówno małych jak i dużych przedsiębiorstw. Nic więc dziwnego, że coraz częściej możemy usłyszeń o alternatywie w postaci mikrofiltracji oleju hydraulicznego. W tym artykule sprawdzimy, czym jest ten proces i jakie są jego zalety. Opowiem również o tym co w dużej mierze wpływa na złą jakość oleju hydraulicznego.

Zła jakość oleju hydraulicznego – przyczyny 

Układ hydrauliczny narażony jest na działanie bardzo wielu czynników. Szczególnym zagrożeniem dla jego sprawnego działania jest zła jakość oleju hydraulicznego. Maszyny i urządzenia wyposażone w układ hydrauliczny bardzo często pracują w trudnych warunkach. Z tego względu narażona jest na działanie różnego rodzaju mikroelementów, drobinek kurzu i brudu, wody czy powietrza. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy może być uszkodzona uszczelka, lub część układu hydraulicznego, która systematycznie będzie wpuszczać drobinki do środka układu. Pierwszym symptomem złej jakości oleju hydraulicznego jest ociężałe działanie sprzętu. Bardzo dobrze mogą to zauważyć operatorzy koparek czy dźwigów. Wolniejsze działanie elementów połączonych z układem, będzie syndromem, który natychmiast należy zgłosić. Brak wymiany oleju lub jego wyczyszczenia może skutkować awarią całego układu. Nic więc dziwnego, że wiele firm szuka innego rozwiązania, które może pozwolić nie tylko uniknąć awarii, ale również zaoszczędzić środki finansowe, konieczne do wymiany oleju hydraulicznego. 

Mikrofiltracja oleju hydraulicznego 

Rozwiązaniem problemu z zanieczyszczonym olejem może być jego filtracja. Proces polega na przepuszczeniu cieczy przez nowoczesną maszynę, wyposażoną w szereg różnych filtrów. Ich zadaniem jest pozbycie się cząsteczek brudu, wody i powietrza. Wiele firm, które nie miały do czynienia z tym procesem, zastanawia się czym jest mikrofiltracja oleju hydraulicznego. Ciecz jest gotowa do ponownego użycia natychmiast po zakończeniu filtracji, co jest bardzo dużą zaletą mikrofiltracji. Maszyna do filtracji jest lekka i łatwo ją transportować, dlatego proces ten możemy przeprowadzić zarówno w warsztacie jak i na placu budowy. Filtracja oleju hydraulicznego daje nam duże możliwości. Proces ten jest szczególnie wydajny i przydatny w sytuacji, gdy do zabrudzenia cieczy dojdzie w niedługim czasie po wymianie oleju. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze mogą pomóc nam w rozwoju firmy i utrzymaniu stabilności finansowej. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *