nowe technologie

Jak działa winda osobowa? – wszystko co musisz wiedzieć

Winda osobowa to rodzaj transportu pionowego, który przewozi ludzi pomiędzy piętrami lub poziomami budynku lub innej struktury. Dostęp do różnych pięter wymaga chodzenia po schodach w górę lub w dół. W niektórych przypadkach dostęp do niższego poziomu może być znacznie wygodniejszy niż dostęp do wyższego piętra za pomocą windy. Na przykład, w budynkach mieszkalnych położonych blisko ulicy, może nie być konieczne pokonywanie kilku kondygnacji schodów, aby dostać się z jednego poziomu na drugi. Co więcej, w niektórych wieżowcach może nie być wystarczająco dużo miejsca na posiadanie oddzielnych klatek schodowych dla każdego lokalu, aby zaoszczędzić miejsce i zwiększyć liczbę i gęstość mieszkań na działce. W związku z tym, windy są często idealnym środkiem dostępu do różnych pięter z różnych poziomów jednocześnie.

Jak działa winda osobowa?

Jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w sytuacji, w której będziesz musiał skorzystać z windy osobowej, będziesz wiedział, że ustalenie, jak to działa, może być nie lada wyzwaniem. Winda osobowa działa za pomocą mechanizmu podnoszącego, który przenosi ludzi w górę i w dół. Mechanizm podnoszący napędzany jest silnikiem elektrycznym. Windę osobową można zastosować w każdym budynku, od szpitali po biurowce. A ponieważ jest zasilana energią elektryczną, winda osobowa jest zwykle bardzo niezawodna. W całej konstrukcji windy kluczowa jest niezawodność części do dźwigów, których jakość pozwoli na długie i bezproblemowe użytkowanie windy. 

Windy osobowe są popularnym sposobem szybkiego i łatwego przemieszczania ludzi w górę iw dół z wysokich pięter. Działają na zasadzie transportu pasażerów w zamkniętej przestrzeni – zwykle szybie lub holu – w górę lub w dół zgodnie z instrukcjami panelu sterowania. Winda porusza się początkowo powoli, a następnie przyspiesza. 

Na części windy składają się między innymi: elektrozawór, czujnik ciśnienia do windy, filtr Hidral do windy, kontroler dostępu, hydraulika do platform oraz inne komponenty.

Rodzaje wind

  • Windy osobowe – są to urządzenia transportu pionowego, które przewożą ludzi między piętrami. Większość wind ma pojemność 10 do 20 osób jednocześnie i porusza się między piętrami ze średnią prędkością 3 do 3,5 mil na godzinę. 
  • Windy towarowe – są to urządzenia transportu pionowego, które przenoszą towary pomiędzy piętrami. Często służą one jako podstawowe urządzenie transportu pionowego w dużych zakładach produkcyjnych. Występują zarówno w modelach prostych, jak i prostych. 
  • Urządzenia podnoszące – nie są to windy, ale przenoszą towary, materiały, sprzęt i podobne przedmioty w pionie. Urządzenia podnoszące nazywane są urządzeniami gąsienicowymi lub gąsienicowymi, albo nazywane są przenośnikami. Gąsienica ma gumowy pas, łańcuch lub szynę. Przenośnik ma łańcuch lub taśmę.

Zabezpieczenia w windach

  • Przycisk zatrzymania awaryjnego – jeśli winda napotka problem, taki jak przerwa w dostawie prądu, przycisk zatrzymania awaryjnego na panelu kontrolnym może zostać wciśnięty, aby zatrzymać windę. mechanizm może być wtedy ręcznie zepchnięty na poziom gruntu, a uwięzieni pasażerowie mogą zostać uratowani. 
  • Śruby zatrzymania awaryjnego – jest to śruba bezpieczeństwa, która zwalnia się, gdy mechanizm windy spada na poziom gruntu. Zapobiega to dalszemu spadaniu mechanizmu i zgnieceniu uwięzionych osób. 
  • Linki awaryjne – jest to lina z przywiązanym do końca światłem awaryjnym. Jeśli ktoś potknie się o linę podczas schodzenia po schodach, osoba ta może użyć światła, aby wskazać drogę. Jeśli dojdzie do przerwy w dostawie prądu, linka aktywuje światło awaryjne w windzie. 
  • Hamulec awaryjny – jest to hamulec, który można uruchomić ręcznie, aby zatrzymać wózek windy na poziomie gruntu, jeśli utknie on między piętrami. 
  • Kamery bezpieczeństwa – Windy w biurach i innych budynkach wysokiego ryzyka są powszechnie wyposażone w kamery bezpieczeństwa. Pomaga to w obserwacji windy i jej otoczenia. Może to być pomocne w nagłych wypadkach, w których operator windy może zostać zaatakowany lub porwany.

FAQ – Pytanie i odpowiedzi

 

Jaka jest różnica między windą a podnośnikiem? 

Winda to urządzenie do transportu pionowego, które przenosi ludzi między piętrami. Wciągnik to urządzenie, które podnosi i opuszcza materiały i przedmioty za pomocą łańcucha, pasa lub liny z kołami pasowymi. 

Dlaczego windy mają przyciski zatrzymania awaryjnego? 

Ma to na celu pomoc w sytuacjach awaryjnych, zwłaszcza gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu lub gdy mechanizm windy utknie między piętrami.

Jakie są rodzaje wind? 

Windy osobowe to urządzenia transportu pionowego, które przewożą ludzi między piętrami. Windy towarowe to urządzenia transportu pionowego, które przenoszą towary między piętrami.

Urządzenia podnoszące nie są windami, ale przenoszą towary, materiały, sprzęt i podobne przedmioty w pionie. 

Dlaczego windy mają przyciski zatrzymania awaryjnego?

Ma to na celu pomoc w sytuacjach awaryjnych, zwłaszcza gdy nastąpi przerwa w dostawie prądu lub gdy mechanizm windy utknie między piętrami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *