nowe technologie

Bezpieczeństwo danych w firmie – jak zabezpieczyć dane firmy? 

W dobie powszechnej cyfryzacji bezpieczeństwo firmy w sieci wydaje się jednym z kluczowych tematów. Wprowadzenie odpowiednich narzędzi i zabezpieczeń pozwoli w sposób skuteczny chronić newralgiczne dane dotyczące prowadzonej działalności gospodarczej. Jakie narzędzia warto zastosować? 

Wprowadzenie w Polsce zasad RODO, czyli Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych, choć z pozoru mogłoby się wydawać, że skutecznie utrudniło pracę firmom i urzędom w zakresie ochrony danych osobowych, w rzeczywistości pozwoliło zbudować solidne zasady zabezpieczeń zarówno firmowych informacji, jak i firmowych danych. 

Bezpieczeństwo danych w firmie – jak chronić? 

Prowadząc firmę należy pamiętać o ochronie informacji obejmującej nie tylko dokumenty fizyczne, ale również informacje i materiały wirtualne. W zależności od ilości chronionych danych, wielkości firmy i ewentualnych zagrożeń zastosować można różne rozwiązania. Istotny jest również stały monitoring i szybkie reagowanie na ewentualne zagrożenia. 

Bezpieczeństwo danych w firmie – stosowane zabezpieczenia 

Aby zwiększyć bezpieczeństwo danych firma może wprowadzić przy pomocy doświadczonych firm zajmujących się bezpieczeństwem danych w sieci wprowadzić wiele rozwiązań prowadzących do poprawy funkcjonujących zabezpieczeń. 

Wśród najczęściej stosowanych środków ochronnych spotykamy:

Regularne aktualizacje oprogramowania

Pomijane wielokrotnie przez użytkowników aktualizacje oprogramowania skutecznie zmniejszają bezpieczeństwo przechowywanych danych. Dopiero systematyczne korzystanie z aktualizacji mających na celu wykluczenie łuk i błędów w zabezpieczeniach. 

Twórz kopie zapasowe

Regularne tworzenie kopii zapasowych może skutecznie ustrzec przed utratą danych i dokumentów zapisanych na urządzeniu. Tworzone backupy sprawdzą się nie tylko przy formatowaniu urządzenia lub przenoszeniu danych na inny sprzęt, ale przede wszystkim pozwolą odzyskać dane utracone w wyniku sytuacji kryzysowych, awarii urządzenia czy ataku hakerskiego. 

Zadbaj o bezpieczeństwo strony firmowej

Umożliwiając klientom założenie własnego profilu, rejestrację na firmowej stronie, czy też dopisanie do bazy mailingowej jako administrator danych firma zobligowana jest do ich odpowiedniego zabezpieczenia. Temu służą protokoły SSL będące podstawowym zabezpieczeniem danych. 

Skorzystaj z serwera

Kolejnym ważnym elementem, o którym warto pamiętać o korzystaniu z serwera. Jego używanie (czy to serwera własnego, czy to serwera dedykowanego w zewnętrznym data center) umożliwia bezpieczniejsze przechowywanie danych. Dla bezpieczeństwa dokumentów i poufnych informacji firmowych warto odejść od tradycyjnego przechowywania danych jedynie na stacjonarnym komputerze na rzecz serwerów. 

Stosuj bezpieczne hasła i regularnie je zmieniaj 

Choć czasem przez użytkowników traktowane po macoszemu, umiejętnie stworzone hasła mogą skutecznie pokrzyżować plany hakerom. Tworzenie bezpiecznego hasła składającego się nie tylko wielkich i małych liter, ale również cyfr i znaków specjalnych to podstawowy krok, od którego należy zacząć zabezpieczenie nie tylko dokumentów, ale również informacji, kont pocztowych, komputerów służbowych i zabezpieczenie dostępu do serwerów. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *